Jump to content

[Suport Windows] Ce windows recomandati ?

- - - - -

• You cannot reply to this topic
35 replies to this topic

© nkcurcrukcn

© nkcurcrukcn

Sunt rău .

• Member
  • 50 Active Posts

Windows 7 :) la un PC cu 8GB RAMI si 1 Terra memorie :) Merge perfect, fara probleme, pana acum in aproape 1 luna de zile nu mi-a facut absolut nici o problema :)

Mwahahahah, nu zău ?

Vista ultimate sau peer-web (mai greu de gasit .. versiune a xpului facuta de niste smecheri :d )

Şmecheri ?
Au implementat şi ei 3 opţiuni şi sunt şmecheri .

Eu deocamdata am doar 1gb ram , si cu toate acestea am Windows 7 Ultimate . Il recomand tuturor , si pentru aspectul "stabil"si frumos , dar si pentru "inteligenta" as putea spune , deoarece el cauta singur Driverele de la Placa de baza , video etc. + ca are si un propriu set de programe foarte utile , printre care se gaseste si un antivirus , nu e FREE , e FULL , pentru a nu mai da bani pe oricare altul . Asa , si ceea ce la Windows XP se intampla des din cauza update-ului , WINDOWS GENUINE nu o sa apara niciodata pe Windows 7 , din cate am inteles eu , sper sa nu ma insel , are un program care "respinge" Genuine-ul .

Atat am avut de spus , recomand Windows 7.

Nu, e la fel ca şi windows xp SP1 / 2 / 3, poţi oprii automatic updates când vrea muşchiuleţul tău .
On: Momentan folosesc 7-le, dar dat fiind că am doar 1 gb rami, am să-mi instalez iar SP2 Clean .
Eu personal, nu sunt mulţumit de nici un windows, însă recomand cu căldură Linux-ul dar ştiind că nu mulţi au răbdarea pentru asemenea experienţe .
There are some questions that can't be answered by google, there for I was born
Posted Image

sagas.png

loonatic

loonatic

Member

• Member
  • 17 Active Posts
eu am windows xp cu licenta, cumparat acum cativa ani si nu am nici un fel de probleme, s-a facut update la sp3.

pepe69

pepe69

Member

• Member
  • 2 Active Posts
Ca sa revin la prima intrebare a topicului Ce windows recomandati?!Eu recomand windows 7 tuturor celor care au sistem mai nou, cel putin core2duo si minim 2 gb ram.
Daca vreti sistem de operare bun, eu recomand o versiune bazata pe linux, adica Ubuntu 10.10 !
E mai dificil de lucrat cu el, dar merita :)

tr1kA.

tr1kA.

Member

• Member
  • 108 Active Posts
Am windows 7 pe laptop. (Acer Aspire 5538)
4gb memorie
Procesor 1.6 GHz
Placa video: ATI Radeon HD3200 Graphics(Up to 1919MB HyperMemory)
320 GB HDD
Si se misca praf. Counter-ul trb sa joc pe low (task manager > hl > set priority > low) + ca se blocheaza vreo 5 minute odata la jumatate de ora.
Steam-ul nici nu-mi merge.
Cum n-am bani sa-mi fac calc, o sa stau pe laptop.

Daca schimb windows-ul se va misca mai bine ?
Si ce windwos imi recomandati ?

Edited by tr1kA., 24 October 2010 - 08:54 PM.

Posted Image

VINDE!PLEACA!MORI!

SHINN.

SHINN.

ALEforEVER.<3!

• +Member
  • 1,890 Active Posts
Xp desigur...sau vezi dacă gaseşti xp performance edition.

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Moldova.

Moldova.

I Love Extaziuss^

• +Member
  • 1,949 Active Posts
Dak vrei sa-l schimbi , puneti SP2 e unul dintre cele mai bune pentru asa pcuri ca la tine ..eu folosesc acest windows si nu am probleme sunt multumit .

Edited by Moldova., 24 October 2010 - 10:30 PM.

"Totul se iarta dar nimic nu se uita"
Fă ceva bun acum, acest moment nu se va mai repeta, numărul momentelor este limitat.
Deciziile filtrează-le abundent prin logică.
Desteptii cedeaza .
Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image
ZeUs Moldova.

TheRattiK

TheRattiK

Extaziuss Founder

• Founder
  • 1,062 Active Posts

Vista ultimate sau peer-web (mai greu de gasit .. versiune a xpului facuta de niste smecheri :d )

Şmecheri ?
Au implementat şi ei 3 opţiuni şi sunt şmecheri .

Mai intereseaza-te baby ;)

Donski

Donski

~having valore since 94'

• +Member
  • 971 Active Posts

Am windows 7 pe laptop. (Acer Aspire 5538)
4gb memorie
Procesor 1.6 GHz
Placa video: ATI Radeon HD3200 Graphics(Up to 1919MB HyperMemory)
320 GB HDD
Si se misca praf. Counter-ul trb sa joc pe low (task manager > hl > set priority > low) + ca se blocheaza vreo 5 minute odata la jumatate de ora.
Steam-ul nici nu-mi merge.
Cum n-am bani sa-mi fac calc, o sa stau pe laptop.

Daca schimb windows-ul se va misca mai bine ?
Si ce windwos imi recomandati ?

Poate se misca rau din cauza la procesor :-? , oricum incearca totusi un xp simplu ( SP2 , SP3 ) , nu windowsuri deastea "brizz-brizzuri" :>

Posted Image

DonyPosted ImageFabi

Posted Image

Posted Image

-JiN-

-JiN-

Member

• +Member
  • 87 Active Posts
Am avut si windows 7 si windows vista si windows xp, ce pot sa zic....windows 7 e rahat, vista mananca multe resurse, si xp ramane cel mai bun,.////pacat ca nu merge xp'u la calculatoare mai performante(4 ram in sus) dar xp a ramas cel mai bun win....win 7 e nou si se lucreaza la el

am inrtat pe un torrent si am vazut asa ceva :windows vista gaming edition, am intrebat un tovaras care e diferenta, imi zice ca mananca cu MULT mai putine resurse, acum sunt la mac ox, astept de 2 sapt sa gasesc un win, am exlus ideia sa bag win7, krdk k voi baga acest vista, xp as baga dar nu mere bine pe mac

ce ziceti??
I PWN NOOBS

şerBunny *

şerBunny *

mda

• +Member
  • 463 Active Posts
eu as recomdanda :

1.Windows 7 pt cei care au calcultor bun ( 2.00Ghz Dual Core si 2-3 GB Ram )
2.Windows XP sp3 pt cei care au calculator mai slab ( 1.60 ... 2.00Ghz si 256Mb - 512Mb - 1GB Ram )
3.Windows 2000 pt cei care au calculatorul ft slab ( 1.00 Ghz si 128Mb - 256Mb Ram )

Center.ExtaziusS.Ro

Spoiler

T☢zZ™

T☢zZ™

Advanced Member

• +Member
  • 922 Active Posts
1) Windows 7 este un windows bun dar mancator de resurse in cazul cand nu ai un PC care nu indeplineste urmatoarele cerinte:

If you want to run Windows 7 on your PC, here's what it takes:

1 gigahertz (GHz) or faster 32-bit (x86) or 64-bit (x64) processor.

1 gigabyte (GB) RAM (32-bit) or 2 GB RAM (64-bit).

16 GB available hard disk space (32-bit) or 20 GB (64-bit).

DirectX 9 graphics device with WDDM 1.0 or higher driver.
Additional requirements to use certain features:

Internet access (fees may apply).

Depending on resolution, video playback may require additional memory and advanced graphics hardware.

Some games and programs might require a graphics card compatible with DirectX 10 or higher for optimal performance.

For some Windows Media Center functionality a TV tuner and additional hardware may be required.

Windows Touch and Tablet PCs require specific hardware.

HomeGroup requires a network and PCs running Windows 7.

DVD/CD authoring requires a compatible optical drive.

BitLocker requires Trusted Platform Module (TPM) 1.2.

BitLocker To Go requires a USB flash drive.

Windows XP Mode requires an additional 1 GB of RAM and an additional 15 GB of available hard disk space.

Music and sound require audio output.

Product functionality and graphics may vary based on your system configuration. Some features may require advanced or additional hardware.
PCs with multi-core processors:

Windows 7 was designed to work with today's multi-core processors. All 32-bit versions of Windows 7 can support up to 32 processor cores, while 64‑bit versions can support up to 256 processor cores.
PCs with multiple processors (CPUs):

Commercial servers, workstations, and other high-end PCs may have more than one physical processor. Windows 7 Professional, Enterprise, and Ultimate allow for two physical processors, providing the best performance on these computers. Windows 7 Starter, Home Basic, and Home Premium will recognize only one physical processor.

Pentru traducere incercati sa folositi google translate!

2) Windows vista si acesta este un mancator de resurse dar mai putin decat windows 7 .Cei care vor sa-si puna windows vista va trebuie sa respecte cereintele urmatoare:

Cerinţe minime de hardware recomandate pentru Windows Vista
Următoarea listă descrie cerinţele minime de hardware recomandate pentru funcţionalitatea de bază a diferitelor ediţii de Windows Vista. Cerinţele efective de hardware pot varia, în funcţie de configuraţia sistemului şi de programele şi caracteristicile instalate. Dacă instalaţi Windows Vista printr-o reţea, poate fi necesar spaţiu suplimentar de hard disk.
Windows Vista Home Basic
procesor pe 32 de biţi de 800 (x86) megahertzi (MHz) sau procesor pe 64 de biţi (x64) de 800 MHz
512 megaocteţi (MO) de memorie de sistem
Notă Pe configuraţiile de sistem care utilizează memorie de sistem ca memorie grafică, trebuie să fie disponibili cel puţin 448 MO de memorie sistem pentru sistemul de operare după ce o parte din memorie a fost alocată proceselor grafice.
Placă grafică clasa DirectX 9
32 MO de memorie grafică
hard disk de 20 de gigaocteţi (GO) care are 15 GO de spaţiu disponibil pe hard disk
Unitate DVD internă sau externă
Capacitate de acces la Internet
Capacitate de ieşire audio

Windows Vista Home Premium, Windows Vista Business, Windows Vista Enterprise şi Windows Vista Ultimate
procesor pe 32 de biţi (x86) de 1 gigahertz (GHz) sau procesor pe 64 de biţi (x64) de 1 GHz
1 GO memorie de sistem
placă grafică compatibilă Windows Aero

Notă Aceasta include o placă grafică clasa DirectX 9 care acceptă următoarele:
Un driver WDDM
Hardware intern Pixel Shader 2.0
32 de biţi per pixel
128 MO de memorie grafică (minim)
Hard disk de 40 GO cu 15 GO spaţiu liber pe hard disk (cei 15 GO de spaţiu liber furnizează spaţiu pentru stocarea temporară de fişiere în timpul instalării sau upgrade-ului).
Unitate DVD internă sau externă
Capacitate de acces Internet
Capacitate de ieşire audio

Notă O placă grafică compatibilă cu Windows Aero este o placă grafică ce îndeplineşte următoarele cerinţe:
Acceptă un driver WDDM (Windows Display Driver Model)
Are o unitate de procesare grafică (GPU) de clasă DirectX 9, care acceptă Pixel Shader 2.0
Acceptă 32 de biţi per pixel
Trece de testul de compatibilitate Windows Aero în WDK (Windows Driver Kit)
Pentru mai multe informaţii despre diferitele ediţii de Windows Vista, vizitaţi următorul site Web Microsoft:
http://www.microsoft...ns/default.mspx

3)Windows XP ramane cel mai bun windows care nu mananca resurse multe si le da voie aplicatiilor sa ruleze bine.Pentru a rula windows xp pe calculatorul dumneavoastra aveti nevoie de urmatoarele cerinte:

Acestea sunt cerinţe minime pentru funcţionalitatea de bază. Cerinţele reale variază în funcţie de configuraţia sistemului şi de programele şi caracteristicile pe care alegeţi să le instalaţi. Dacă instalaţi Windows XP printr-o reţea, este posibil să fie necesar spaţiu disponibil suplimentar pe hard disk.

Cerinţele minime hardware pentru Windows XP Home Edition sunt:
Procesor Pentium 233 megaherţi (MHz) sau mai rapid (se recomandă 300 MHz)
Cel puţin 64 megaocteţi (MO) de RAM (se recomandă 128 MO)
Cel puţin 1,5 gigaocteţi (GO) de spaţiu disponibil pe hard disk
Unitate CD-ROM sau DVD-ROM
Tastatură şi un mouse Microsoft sau un alt dispozitiv de indicare compatibil
Placă video şi monitor cu rezoluţie Super VGA (800 x 600) sau mai mare
Placă de sunet
Difuzoare sau căşti
Pentru mai multe informaţii despre cerinţele de sistem pentru Windows XP Home Edition, vizitaţi următorul site Web Microsoft:
http://www.microsoft...on/sysreqs.mspx
Pentru mai multe informaţii despre Windows XP Home Edition, vizitaţi următorul site Web Microsoft:
http://www.microsoft.../choosing2.mspx
Cerinţele minime hardware pentru Windows XP Professional sunt:
Procesor Pentium 233 megaherţi (MHz) sau mai rapid (se recomandă 300 MHz)
Cel puţin 64 megaocteţi (MO) de RAM (se recomandă 128 MO)
Cel puţin 1,5 gigaocteţi (GO) de spaţiu disponibil pe hard disk
Unitate CD-ROM sau DVD-ROM
Tastatură şi un mouse Microsoft sau un alt dispozitiv de indicare compatibil
Placă video şi monitor cu rezoluţie Super VGA (800 x 600) sau mai mare
Placă de sunet
Difuzoare sau căşti
Pentru mai multe informaţii despre cerinţele de sistem pentru Windows XP Professional, vizitaţi următorul site Web Microsoft:
http://www.microsoft...on/sysreqs.mspx
Pentru mai multe informaţii despre Windows XP Professional, vizitaţi următorul site Web Microsoft:
http://www.microsoft...eaturecomp.mspx

Oricum windowsul pe care vi-l recomand este cel xp 9 in 1!

Sper sa va fie de folos!

Edited by GuNNaR, 03 January 2011 - 10:02 PM.

2e33hig.png

16c47sy.gif
center_tazz@yahoo.com
tazz@extaziuss.ro
24exuu1.gif

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users